Den perfekta stormen kan få Kina på fall

Tro det eller ej, men Peng Shuai-affären är en perfekt storm kan få Kina på fall. Så här definierar Wikipedia fenomenet:

En rad väderfenomen som var för sig inte är så dramatiska råkar förstärka varandra till ett katastrofalt oväder (som man inte kommer undan)

Omskrivet till Kinas situation idag: Peng Shuais anklagelser för sexuellt utnyttjande gentemot den förre vice premiärministern Zhang Gaoli kan inte den kinesiska ledningen komma undan. Den innehåller frågor som inte Xi Jinping kan bemästra:

  • Anklagelserna mot Zhang  Gaoli om sexuellt utnyttjande och våldtäkt (demonstrations-risk i Me-Too-rörelsen i Kina och i världen)
  • Womens Tennis Associations hot om att inställa alla internationella tennisturneringar i Kina
  • Alla kidnappningar av både utlänningar och framstående kineser som skett i Kina, som Gui Minhai, Jack Ma, två affärsmän från Kanada m fl och bara under 2015 hela 34 kinesiska affärsmän som försvann
  • Att USA skrivit en rapport om den kinesiska kidnappningsdiplomatin som avskräcker många från att åka till Kina och nu också Hong Kong.
  • Den uppmärksamhet som Peng Shuai fått i världens medier, och som inte minskar.
  • Risken för att Peng Shuai-affären leder till en bojkott av Vinter-OS i Peking

Allra värst för Xi Jinping – och bäst för omvärlden – är att just en omvärldsreaktion kan bli så stark. Det gör att Xi Jinping förstår att Kina inte kan invadera Taiwan utan förödande konsekvenser. Även för hans egen säkerhet och framtid som kommunistpartiets ledare i Kina.

Du kan medverka till att få Kina på plats, genom att intressera Dig för Peng Shuai-affären och det som händer. På alla tänkbara sätt, bland annat genom att följa det som sker på Twitter och i media.

Om Du har access till Xi Jinping fråga honom då om han sovit dåligt i natt. Det har han säkert, vridit både kropp och tankar inför det han inte kan komma bort ifrån.

Hashtag WHEREISPENGSHUAI

 

Detta inlägg publicerades i Innovation av Håkan Gergils. Bokmärk permalänken.

Om Håkan Gergils

Håkan Gergils är född i Uddevalla och har varit verksam i Aktiespararrörelsen, bland annat som ordförande i Aktiespararnas Riksförbund 1976-1981. Intresset för innovationspolitik resulterade i ett analysarbete för industriforskningsinstitutet Acreo i slutet av 1990-talet. Sedan fortsatte forskningen om innovationssystem inom ramen för ett stort projekt på Studieförbundet Näringsliv och Samhälle, SNS, och ett antal böcker författades, en till och med på kinesiska (översättning). Under senare år har Gergils varit verksam vid Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA, inom innovationsprojektet "Innovation för tillväxt" som Senior Advisor. I IVA:s nya projekt "Innovationskraft Sverige" är han med i styrgruppen, som leds av Rune Andersson. Idag är Gergils även Senior Advisor till Entreprenörskapsforum och arbetar även med uppdrag för andra företag och organisationer.

2 svar på ”Den perfekta stormen kan få Kina på fall

  1. Hej,

    jag har samma fråga som Jan. Här är en intressant blogg som ofta diskuterar Kina. Den drivs av Noah Smith som skrivit för Bloomberg men nu driver bloggen på heltid om jag förstått saken rätt. Han delar din uppfattning om att en perfekt storm har drabbat Kina. https://noahpinion.substack.com/p/is-chinas-catch-up-growth-over?token=eyJ1c2VyX2lkIjoxNjMwMTg4LCJwb3N0X2lkIjo0NDM3NDMxNywiXyI6ImVwd1VkIiwiaWF0IjoxNjM3NjYzNzAyLCJleHAiOjE2Mzc2NjczMDIsImlzcyI6InB1Yi0zNTM0NSIsInN1YiI6InBvc3QtcmVhY3Rpb24ifQ.x9-enfr84v6KMYG-ZutTdIFoc4GorpkxBWhD0nwO26o

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.