En stor internationell studie visar vad den egna befolkningen tror om framtiden. Det är Ipsos/Mori som intervjuat tusentals personer i 25 länder, däribland Sverige. Läget är intressant och bekräftar tidigare studier, som visar att Europa är mest pessimistiskt, med USA kvalar in med dubbelt så många positiva människor till framtiden. Asien har en majoritet som har en optimistisk syn på den framtida utvecklingen.
Det är World Economic Forum som publicerat studien vilket är ytterligare en garanti för sakligheten. Undersökningsföretagen Ipsos och Mori har högt anseende. sedan tidigare, och har nu slagit ihop sina påsar.
I Världen idag är två tredjedelar (nästan) negativa till den framtida utvecklingen. Hela 63 Procent ser svart på framtiden, medan 37 procent ser den i ljusa färger.nHur fördelar sig då läget i olika länder?
Jo, mest positiv är man i Kina. Där tro hela 90 procent på framtiden. Tvåa kommer Saudi-Arabien med 80 procent. följt av Indien där 76 procent av invånarna tro att det blir bättre framöver.
Sverige har bara 22 procent av befolkningen som ser positivt på framtiden. Medan 78 procent är negativa. Det kan inte vara bra för vare sig den ekonomiska eller personliga utveckligen. Alla vet att saker och ting blir bättre om de tacklas positivt.
Men sämst framtidssyn i Europa finner vi i Frankrike, där bara 12 procent tror väl om framtiden. Inte undra på att landet nu står inför ett viktigt presidentval. Allra sämst av de 25 undersökta länderna finner vi Mexiko där 4 procent har en positiv framtidstro.