Det är inte många som tänker på att Sverige är ett överskottsland på kapital fullt i klass med Kina och Tyskland. Det har nu Assar Lindbeck uppmärksammat i ett inlägg i Dagens Nyheter i söndags (12/5). Du som följt min bloggg har noterat detta tidigare. Bland annat ett inlägg i juni 2010 på IVA-bloggen i en replik till Ewa Björling.
Under 15 år har Sverige i genomsnitt haft en kapitalexport på 6 procent av BNP, det visar Assar Lindbecks sammanställning. Det är ett överskott i bytesbalansen i samma storlek. Han knyter ihop exporten av kapital med bristen på investeringar i hyreslägenheter. Tidigare hade vi en investering i bostäder på 4,5 procent, nu är vi nere i bara 3 procent av BNP.
Det finns andra produktiva investeringar som vi skulle kuna öka, och även borde öka, och det är på infrastruktursidan. Lindbeck tar upp de bristande kommunala investeringarna på detta område, vilket kan vara riktigt. Det saknas dock, eller skall vi säga behövs verkligen, investeringar i infrastrukturen generellt. Se exempelvis på det eftersatta järnvägsnätet, och då inkluderar jag givetvis även det som rullar på spåren. Detta har Svenskt Näringsliv uppmärksammat i en rapport. Vice VD Annika Lundius har beskrivit detta i en utmärkt artikel i SvD den 22 april.