Ingen Midsommardröm: Snart saknar Ryssland både luftförsvar och bensin

Tre ryska raffinaderier i två ryska regioner bombades i natt samt även en i Krasnodar Kraj rapporterar bland annat Kyiv Independent. Filmer på de brinnande ryska raffinaderierna.

Den ryska oljedepån i Azov i ryska Krasnodar Kraj ska stå i brand för tredje dagen i rad. En gigantisk anläggning med sex cisterner innehållande 30.000 ton oljeprodukter.

Ryssland saknar tungt luftvärn och letar i hela  Ryssland efter S-300 för att skicka till ockuperade Krimhalvön., Detta för att skydda militära mål som Kertjbron och de ryska ockupanternas flygbaser och ledningsplatser.

Nu sägs S-300 från Kurilöarna vid Japan flyttats 8 00 mil till Krim, och tidigare har man även tagit bort system från Arktis. Krymhalvön fungerar utmärkt som “honungsfälla” för att låta Ukraina med ATACMS utplåna det tyngsta ryska luftvärnet.Till  slut kommer ryssarna ha slut på fungerande luftvärn.

EU-länderna har kommit överens om det 14:e paketet med sanktioner mot Ryssland, särskilt dess sektor för flytande naturgas (LNG), som svar på Kremls aggression mot Ukraina.

Paketet innehåller nya riktade åtgärder och maximerar effekten av befintliga sanktioner genom att täppa till kryphål.
Tjänstemän från 27 EU-länder har diskuterat sanktionspaketet i mer än en månad. De nya åtgärderna inkluderar ett förbud mot omlastning av rysk LNG och en plan för att hålla EU-operatörer ansvariga för överträdelser av sanktioner från deras dotterbolag och partners i tredje-land.

Slutsats, medskick i sommartider:

Det är dags för våra kära journalister i Väst att sluta ge den positiva Putin-berättelsen om hur väl det går för Ryssland. Ingen vågar åka till Ryssland och därifrån ge den verkliga bilden av utvecklingen, för då är det fängelse, som kanske knappast lockar. Men andra mediakanaler, inklusive en del ryska sociala medier, ger korrekt information, som kan avstämmas och publiceras. Gör det nu!

Aftonbladet: Av 100 soldater (ryska) kom 12 tillbaka. En indikation på hur ryssarna har det svårt och utgör en del i köttkvarnen.

PS Just nu kom nyheten om ett nytt Patriot-system till Ukraina. Ett beslut att förse Ukraina med ett Patriot-luftförsvarssystem antogs efter resultatet av ett möte i Rumäniens med högsta försvarsråd ledd av Rumäniens president Klaus Johannis idag den 20 juni.

 

Detta inlägg publicerades i Innovation av Håkan Gergils. Bokmärk permalänken.

Om Håkan Gergils

Håkan Gergils är född i Uddevalla och har varit verksam i Aktiespararrörelsen, bland annat som ordförande i Aktiespararnas Riksförbund 1976-1981. Intresset för innovationspolitik resulterade i ett analysarbete för industriforskningsinstitutet Acreo i slutet av 1990-talet. Sedan fortsatte forskningen om innovationssystem inom ramen för ett stort projekt på Studieförbundet Näringsliv och Samhälle, SNS, och ett antal böcker författades, en till och med på kinesiska (översättning). Under senare år har Gergils varit verksam vid Kungl. Ingenjörsvetenskapsakademien, IVA, inom innovationsprojektet "Innovation för tillväxt" som Senior Advisor. I IVA:s nya projekt "Innovationskraft Sverige" är han med i styrgruppen, som leds av Rune Andersson. Idag är Gergils även Senior Advisor till Entreprenörskapsforum och arbetar även med uppdrag för andra företag och organisationer.

Ett svar på ”Ingen Midsommardröm: Snart saknar Ryssland både luftförsvar och bensin

  1. Det verkar gå åt rätt håll !
    Slava UKRAINIA.
    Och inte lika väsentligt i sammanhanget men ändå ,
    Glad Midsommar
    från Östra Lagnö .

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.