Nu tävlar politikerna i innovationspolitik

Sverige behöver en riktig innovationspolitik, det har jag tjatat om sedan 1999, och därför är det glädjande att insikt och handling nu är på väg. Har jag bidragit en smula till denna utveckling, så är jag glad.

Nu känns det nästan som att slå in öppna dörrar att nu tala om innovationspolitik sedan Anders Borg öppnat plånboken med 23 miljarder för nästa år och Stefan Löfven sommartalar och blir refererad som ”företagets vän”. Men jag kan glädja Dig med att jag inte tänkar tiga framöver. Frågan hur man bygger ett framtida dynamiskt Sverige kräver mer än en viljeyttring, mer än pengar, det väntar på verkligt engagemang också.

Här en länk till den kanske viktigaste opinionsyttringen, finansminister Anders Borgs redovisning i fredags på Harpsund.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Om Håkan Gergils

Med många år i samhällsdebattens framkant har Håkan Gergils format skarpa insikter om politik, ekonomi och Sverige.

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på nyhetsbrevet och få de senaste inläggen, analyserna och perspektiven direkt i din inkorg.

Detta fält är obligatoriskt.