Den Stora Tillväxtdagen är en begivenhet som Tillväxtverket och Tillväxtanalys (som publicerar många intresssanta översikter) har tillsammans varje vår. I år äger mötet rum tisdagen den 16 april i Folkets Hus med början 09.30. Inbjudan med anmälningsmöljlighet finner Du här. Hällbar tillväxt blir i fokus den dagen, både vad gäller miljön och sociala utmaningar.
En publikation “Tillväxtfakta” kommer att redovisas på Tillväxtdagen med ett internationellt perspektiv. Vad kan Sverige lära av andra länder? Kan vår innovationspolitik bidra till en hållbar utveckling? Globala utblickar mot Kina, Indien, USA och Brasilien kommer också att redovisas på tillväxtdagen.
Min reflektion är att alla fokuserar på gobaliseringen, men det vill sig inte riktigt när frågan om vad som behöver göras kommer upp på dagordningen. EU har en viktig ansats, med Horizon 2020 och KET, som jag bloggat om flera gånger. Ett problem är dock att när få är medvetna om vad som kan ske, så sker det inte. Det är den finansiella Euro-krisen och medias ointresse som lägger en våt filt över den möjliga utvecklingen. Trist, eftersom förstärkt europeisk utvecklingskraft skulle betyda mycket.